AQHV15-01ETG-C
DigiKey Part Number
F10999TR-ND - Tape & Reel (TR)
F10999CT-ND - Cut Tape (CT)
F10999DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AQHV15-01ETG-C
Description
TVS DIODE 15VWM 30VC SOD882
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V Clamp 5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOD-882
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Series
Capacitance @ Frequency
24pF @ 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V (Max)
Package / Case
SOD-882
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A (8/20µs)