5KP11CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Similar
Microchip Technology
18.2V Clamp 280.2A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP11CA-B
DigiKey Part Number
5KP11CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP11CA-B
Description
TVS DIODE 11VWM 18.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
5KP11CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
280.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
12.2V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V