5.0SMDJ140A
DigiKey Part Number
18-5.0SMDJ140ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-5.0SMDJ140ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-5.0SMDJ140ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ140A
Description
TVS DIODE 140VWM 292.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
292.1V Clamp 166.5A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
166.5A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
140V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
156V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292.1V