15KPA17CA
DigiKey Part Number
15KPA17CATR-ND - Tape & Reel (TR)
15KPA17CACT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA17CA
Description
TVS DIODE 17VWM 29.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
29.3V Clamp 515.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
15KPA17CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
515.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Bidirectional Channels
1
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
18.99V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.3V