PAG.M0.6NL.AC52NZ | |
|---|---|
DigiKey Part Number | PAG.M0.6NL.AC52NZ-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PAG.M0.6NL.AC52NZ |
Description | CONN PLUG MALE 6P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PAG.M0.6NL.AC52NZ Models |
Category | Shell Material Polysulfone (PSU) |
Mfr | Contact Finish - Mating Gold |
Series | Color Black |
Packaging Bulk | Ingress Protection IP50 - Dust Protected |
Part Status Active | Features Backshell |
Connector Type | Shielding |
Number of Positions 6 | Current Rating (Amps) 6A |
Shell Size - Insert M06 | Cable Opening 0.157" ~ 0.205" (4.00mm ~ 5.20mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -50°C ~ 150°C |