TCTOM1A225M8R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 5 675
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
2.2 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 10 V 0603 (1608 Metric) 500mOhm @ 100kHz
TCTOM1A225M8R
DigiKey Part Number
478-TCTOM1A225M8RTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TCTOM1A225M8RCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TCTOM1A225M8RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCTOM1A225M8R
Description
M- CASE / 225- CAP CODE / POLY
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm @ 100kHz
Manufacturer
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Capacitance
2.2 µF
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
M
Voltage - Rated
10 V