KGH42HCG3E102JY
DigiKey Part Number
478-KGH42HCG3E102JYTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGH42HCG3E102JYCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGH42HCG3E102JYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KGH42HCG3E102JY
Description
X2, 1808, NPO, 102, J, 3KV,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 pF ±5% 250VAC Ceramic Capacitor C0G, NP0 1808 (4520 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
X2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.087" (2.20mm)