0402YC104KAT4A
DigiKey Part Number
478-KGM05AR71C104KNTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-KGM05AR71C104KNCT-ND - Cut Tape (CT)
478-KGM05AR71C104KNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0402YC104KAT4A
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0402
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 16V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
0402YC104KAT4A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)