0805J2500223MXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Direct
Taiyo Yuden
KYOCERA AVX
KEMET
KEMET
YAGEO
Similar
TDK
In Stock: 748
Similar
TDK
0.022 µF ±20% 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
0805J2500223MXT
DigiKey Part Number
0805J2500223MXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805J2500223MXT
Description
CAP CER 0.022UF 250V X7R 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
0805J2500223MXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.051" (1.30mm)