T520B337M2R5ATE009
DigiKey Part Number
399-11709-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11709-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11709-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B337M2R5ATE009
Description
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 2.5 V 1411 (3528 Metric) 9mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520B337M2R5ATE009 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
2.5 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
9mOhm @ 100kHz