T496X106K035ATE500
DigiKey Part Number
399-3965-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-3965-1-ND - Cut Tape (CT)
399-3965-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T496X106K035ATE500
Description
CAP TANT 10UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 500mOhm
EDA/CAD Models
T496X106K035ATE500 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Features
Fail Safe with Built-in Fuse
ESR (Equivalent Series Resistance)
500mOhm