T491X477M010AT
DigiKey Part Number
399-10214-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10214-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10214-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T491X477M010AT
Description
CAP TANT 470UF 20% 10V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF Molded Tantalum Capacitors 10 V 2917 (7343 Metric) 200mOhm
EDA/CAD Models
T491X477M010AT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
10 V
Features
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
200mOhm