C0805X225K5RAC3123 is available for purchase but is not normally stocked.
KEMET
In Stock: 19 017
Datasheet
TDK
Image for C0805X225K5RAC3123 is not available
C0805X225K5RAC3123
DigiKey Part Number
399-C0805X225K5RAC3123TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X225K5RAC3123
Description
2.20UF 50.0V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
Soft Termination
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)