C062C153K1G5CA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
C062C153K1G5CA
DigiKey Part Number
399-C062C153K1G5CA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C062C153K1G5CA
Description
CAP CER RAD MONO
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C062C153K1G5CA Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Series
Applications
Packaging
Bulk
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Radial
Capacitance
Size / Dimension
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.300" (7.62mm)
Voltage - Rated
Lead Spacing
0.200" (5.08mm)