A759PY687M1HAAE026
DigiKey Part Number
399-A759PY687M1HAAE026-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A759PY687M1HAAE026
Description
CAP ALUM POLY 680UF 20% 50V TH
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 26mOhm 2000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A759PY687M1HAAE026 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Manufacturer
KEMET
Applications
General Purpose
Series
Ripple Current @ Low Frequency
326 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
6.52 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Type
Polymer
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Capacitance
680 µF
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
50 V
Package / Case
Radial, Can
ESR (Equivalent Series Resistance)
26mOhm
Base Product Number
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C