QCCP501Q1R6B1GV001T
DigiKey Part Number
712-QCCP501Q1R6B1GV001TTR-ND - Tape & Reel (TR)
712-QCCP501Q1R6B1GV001TCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
QCCP501Q1R6B1GV001T
Description
CAP CER 1.6PF 500V C0G/NP0 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.6 pF ±0.1pF 500V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Q, Low Loss
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.062" L x 0.032" W (1.57mm x 0.81mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.035" (0.89mm)