IXKC20N60C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 242
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 196
Datasheet
In Stock: 181
Vishay Siliconix
In Stock: 1 933
Vishay Siliconix
In Stock: 0
N-Channel 600 V 15A (Tc) Through Hole ISOPLUS220™
IXKC20N60C
DigiKey Part Number
238-IXKC20N60C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IXKC20N60C
Description
MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 16A, 10V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 1mA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
114 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2400 pF @ 25 V
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V