MKJ3A6F8-13PN
DigiKey Part Number
1003-1390-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKJ3A6F8-13PN
Description
CONN PLUG MALE 13POS GOLD CRIMP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
13 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Aluminum Alloy
Series
Shell Finish
Electroless Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Ingress Protection
Environment Resistant
Connector Type
Shielding
Number of Positions
13
Current Rating (Amps)
5A
Shell Size - Insert
8-13
Voltage Rating
500VAC
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C