MDM100SCBSP
MDM100SCBSP
MDM100SCBSP
DigiKey Part Number
1003-MDM100SCBSP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDM100SCBSP
Description
CONN MICRO-D RCPT 100POS PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Position D-Type, Micro-D Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Type
Signal
Mfr
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Primary Material
Metal
Part Status
Active
Shell Material, Finish
Aluminum, Yellow Chromate Plated Cadmium
Connector Style
Contact Finish
Gold
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
3A
Number of Positions
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
4
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C