DDMG-24H7S-J-A197
DigiKey Part Number
1003-DDMG-24H7S-J-A197-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMG-24H7S-J-A197
Description
CONN D-SUB RCPT 24POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 (17 + 7 Power) Position D-Sub, Combo Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Primary Material
Metal
Series
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
Flash
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
7.5A, 40A
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets, Shielded
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) - 24W7
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal and Power
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C