IPA65R190CFDXKSA1 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Siliconix
In Stock: 0
Datasheet
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 838
In Stock: 83
In Stock: 51
N-Channel 650 V 17.5A (Tc) 34W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-111
IPA65R190CFDXKSA1
DigiKey Part Number
448-IPA65R190CFDXKSA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IPA65R190CFDXKSA1
Description
MOSFET N-CH 650V 17.5A TO220
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 730µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
68 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1850 pF @ 100 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Power Dissipation (Max)
34W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
PG-TO220-3-111
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
190mOhm @ 7.3A, 10V