BSC252N10NSFGATMA1
DigiKey Part Number
BSC252N10NSFGATMA1TR-ND - Tape & Reel (TR)
BSC252N10NSFGATMA1CT-ND - Cut Tape (CT)
BSC252N10NSFGATMA1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSC252N10NSFGATMA1
Description
MOSFET N-CH 100V 7.2A/40A TDSON
Manufacturer Standard Lead Time
61 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 100 V 7.2A (Ta), 40A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BSC252N10NSFGATMA1 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 43µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 50 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100 V