FH58-51S-0.2SHW | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH58-51S-0.2SHW |
Description | CONN FFC FPC 0.2MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 51 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH58-51S-0.2SHW Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Part Status Active | Features Zero Insertion Force (ZIF) |
Flat Flex Type FPC | Voltage Rating 30V |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 51 | Current Rating (Amps) 0.2A |
Pitch 0.016" (0.40mm) | Contact Finish Thickness 1.25µin (0.03µm) |
Termination Solder | Housing Color Beige |
FFC, FCB Thickness 0.20mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.035" (0.88mm) | Mating Cycles 10 |