FH58-51S-0.2SHW
DigiKey Part Number
26-FH58-51S-0.2SHWTR-ND - Tape & Reel (TR)
26-FH58-51S-0.2SHWCT-ND - Cut Tape (CT)
26-FH58-51S-0.2SHWDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FH58-51S-0.2SHW
Description
CONN FFC FPC 0.2MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.016" (0.40mm) Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FH58-51S-0.2SHW Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Hirose Electric Co Ltd
Contact Finish
Gold
Series
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Actuator Material
Polyamide (PA), Nylon, Halogen Free
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
FPC
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Top and Bottom
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
51
Current Rating (Amps)
0.2A
Pitch
0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness
1.25µin (0.03µm)
Termination
Solder
Housing Color
Beige
FFC, FCB Thickness
0.20mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.035" (0.88mm)