FH34SRJ-32S-0.5SH(50) | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FH34SRJ-32S-0.5SH(50) |
Description | CONN FFC FPC 32POS 0.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 32 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FH34SRJ-32S-0.5SH(50) Models |
Category | Contact Material Phosphor Bronze |
Manufacturer Hirose Electric Co Ltd | Contact Finish Gold |
Series | Housing Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Actuator Material Polyamide (PA), Nylon |
Part Status Active | Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF) |
Flat Flex Type FFC, FPC | Voltage Rating 50V |
Mounting Type Surface Mount, Right Angle | Operating Temperature -55°C ~ 85°C |
Connector/Contact Type Contacts, Top and Bottom | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions 32 | Current Rating (Amps) 0.5A |
Pitch 0.020" (0.50mm) | Contact Finish Thickness 2.00µin (0.051µm) |
Termination Solder | Housing Color Gray |
FFC, FCB Thickness 0.30mm | Actuator Color Black |
Height Above Board 0.039" (1.00mm) | Mating Cycles 20 |