44M30-01-1-10N
DigiKey Part Number
44M30-01-1-10N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44M30-01-1-10N
Description
SWITCH ROTARY 10POS 1A 115V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rotary Switch 10 Position SP10T 1A (AC/DC) 115 VAC Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
44M30-01-1-10N Models
Category
Current Rating (Amps)
1A (AC/DC)
Manufacturer
Grayhill Inc.
Voltage Rating - AC
115 V
Series
Voltage Rating - DC
28 V
Packaging
Bulk
Actuator Type
Flatted (6.35mm Dia)
Part Status
Active
Actuator Length
11.10mm
Number of Positions
10
Angle of Throw
30°
Index Stops
Fixed
Contact Material
Silver Alloy
Number of Decks
1
Mounting Type
Panel Mount
Number of Poles per Deck
1
Termination Style
Solder Lug
Circuit per Deck
SP10T
Depth Behind Panel
26.04mm