05-08-A-0254-A-4-06-4-G
DigiKey Part Number
2073-05-08-A-0254-A-4-06-4-G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
05-08-A-0254-A-4-06-4-G
Description
0.5MM PITCH FLAT FLEX CABLE, 8 C
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position FFC, FPC Cable 0.020" (0.50mm) 10.0" (254.0mm)
Category
Number of Conductors
8
Pitch
0.020" (0.50mm)
Series
Length
10.0" (254.0mm)
Length - Exposed Ends
0.157" (4.00mm)