FA-238V 12.0000MB-W0
DigiKey Part Number
114-FA-238V12.0000MB-W0TR-ND - Tape & Reel (TR)
114-FA-238V12.0000MB-W0CT-ND - Cut Tape (CT)
114-FA-238V12.0000MB-W0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FA-238V 12.0000MB-W0
Description
CRYSTAL 12.0000MHZ 12PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 MHz ±50ppm Crystal 12pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FA-238V 12.0000MB-W0 Models
Category
Load Capacitance
12pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
12 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±30ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)