B32524Q8684J000
DigiKey Part Number
B32524Q8684J000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32524Q8684J000
Description
CAP FILM 0.68UF 5% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 220V 630V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32524Q8684J000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±5%
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
630V