ECS-TXO-16CSMV4-260-AY-TR
DigiKey Part Number
50-ECS-TXO-16CSMV4-260-AY-TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-TXO-16CSMV4-260-AY-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-TXO-16CSMV4-260-AY-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-TXO-16CSMV4-260-AY-TR
Description
XTAL OSC TCXO 26MHZ SNWV SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 MHz TCXO Clipped Sine Wave Oscillator 1.7V ~ 3.6V 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Mfr
Frequency Stability
±0.5ppm
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.5mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)