ECS-400-10-36-CKY-TR
DigiKey Part Number
XC2666TR-ND - Tape & Reel (TR)
XC2666CT-ND - Cut Tape (CT)
XC2666DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-400-10-36-CKY-TR
Description
CRYSTAL 40.0000MHZ 10PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±10ppm Crystal 10pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-400-10-36-CKY-TR Models
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (2.5x2)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)