ECS-2016MV-160-BN-TR3
DigiKey Part Number
50-ECS-2016MV-160-BN-TR3TR-ND - Tape & Reel (TR)
50-ECS-2016MV-160-BN-TR3CT-ND - Cut Tape (CT)
50-ECS-2016MV-160-BN-TR3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECS-2016MV-160-BN-TR3
Description
OSC XO 16MHZ CMOS SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz XO (Standard) HCMOS Oscillator 1.8V ~ 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
ECS-2016MV-160-BN-TR3 Models
Category
Voltage - Supply
1.8V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
6mA
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.033" (0.85mm)