P007-003-15D
DigiKey Part Number
95-P007-003-15D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P007-003-15D
Description
DESKTOP COMPUTER POWER CORD, RIG
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.00' (914.4mm) Power Cord Black NEMA 5-15P, Right Angle To IEC 320-C13 SJT
Category
Wire Gauge
14 AWG
Manufacturer
Eaton Tripp Lite
Shielding
Unshielded
Packaging
Retail Package
Length
3.00' (914.4mm)
Part Status
Active
Approval Agency Marking
cUL, UL
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Approved Countries
Canada, United States
1st Connector
NEMA 5-15P, Right Angle
Color
Black
2nd Connector
IEC 320-C13
Voltage Rating
125VAC
Number of Conductors
3
Current Rating (Amps)
15A
Cord Type
SJT
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C