HV1325-2R7156-R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 39
Datasheet
15 F (EDLC) Supercapacitor 2.7 V Radial, Can 30mOhm @ 100Hz 1000 Hrs @ 65°C
How to correctly size a Supercapacitor
What is the difference between a battery and a supercapacitor?
HV1325-2R7156-R
DigiKey Part Number
283-HV1325-2R7156-R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HV1325-2R7156-R
Description
CAP 15F -10% +30% 2.7V T/H
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Eaton - Electronics Division
Termination
PC Pins
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial, Can
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
15 F
Size / Dimension
0.512" Dia (13.00mm)
Tolerance
-10%, +30%
Height - Seated (Max)
1.118" (28.40mm)
Voltage - Rated
2.7 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm @ 100Hz