5-0SMDJ58CA
DigiKey Part Number
283-5-0SMDJ58CATR-ND - Tape & Reel (TR)
283-5-0SMDJ58CACT-ND - Cut Tape (CT)
283-5-0SMDJ58CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5-0SMDJ58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 53.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
53.5A
Series
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Power Line Protection
No
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V