BP/GMA-500MA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 3 789
Datasheet
500 mA 125 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
BP/GMA-500MA
DigiKey Part Number
BP/GMA-500MA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BP/GMA-500MA
Description
FUSE GLASS 500MA 125VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Fuse Type
Mfr
Current Rating (Amps)
Series
Voltage Rating - AC
125 V
Packaging
Bulk
Response Time
Fast Blow
Part Status
Active
Package / Case
Mounting Type
Requires Holder
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)