SMCJ58CA-13-F
DigiKey Part Number
SMCJ58CA-FDITR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ58CA-FDICT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ58CA-FDIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ58CA-13-F
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 16A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SMCJ58CA-13-F Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V