DMN2005UPS-13
DigiKey Part Number
DMN2005UPS-13DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DMN2005UPS-13DICT-ND - Cut Tape (CT)
DMN2005UPS-13DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DMN2005UPS-13
Description
MOSFET N-CH 20V 20A POWERDI5060
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 20A (Ta), 100A (Tc) 1.5W (Ta) Surface Mount PowerDI5060-8
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
142 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5337 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.5W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
PowerDI5060-8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.6mOhm @ 13.5A, 4.5V