DESD3V3L2BTQ-7
DigiKey Part Number
31-DESD3V3L2BTQ-7TR-ND - Tape & Reel (TR)
31-DESD3V3L2BTQ-7CT-ND - Cut Tape (CT)
31-DESD3V3L2BTQ-7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DESD3V3L2BTQ-7
Description
TVS DIODE 3.3VWM 10VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10V Clamp 23A Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
230W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
HDMI, USB
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
2
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
3.3V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
3.75V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23A