DG138T-10.16-03P-14-00L(H)
DigiKey Part Number
2388-DG138T-10.16-03P-14-00L(H)-ND
Manufacturer
Degson
Manufacturer Product Number
DG138T-10.16-03P-14-00L(H)
Description
Terminal Blocks, Wire to Board
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Degson
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Bulk
Features
Interlocking (Side)
Part Status
Active
Color
Green
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
3
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.400" (10.16mm)
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Current
60 A
Screw Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Voltage
600 V
Torque - Screw
1.2 Nm (10.6 Lb-In)