VHB150W-Q24-S24
DigiKey Part Number
179-VHB150W-Q24-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB150W-Q24-S24
Description
DC DC CONVERTER 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 6.5A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VHB150W-Q24-S24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Packaging
Box
Efficiency
88%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Isolated Module
Package / Case
9-DIP Module, 1/2 Brick
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.52" H (61.0mm x 57.9mm x 13.2mm)
Voltage - Input (Min)
9V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN, UL
Current - Output (Max)
6.5A
Standard Number
55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-3
Power (Watts)
150 W
Base Product Number
Voltage - Isolation
1.5 kV