167103J250A-F
DigiKey Part Number
338-3927-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
167103J250A-F
Description
CAP FILM 10000PF 5% 250VDC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10000 pF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
167103J250A-F Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
160V
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage Rating - DC
250V