ATV06B450J-HF
DigiKey Part Number
ATV06B450J-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV06B450J-HF
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 8.25A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATV06B450J-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.25A