SPQ105-100M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SPQ105-100M |
Description | FIXED IND 10UH 4.25A 30 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 10 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.25 A 30mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 30mOhm Max |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Active | Features Drum Core, Power Inductor |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 2-SMD |
Inductance | Supplier Device Package 1050 |
Tolerance ±20% | Size / Dimension 0.490" L x 0.401" W (10.40mm x 10.20mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm) |
Current - Saturation (Isat) 4.5A |