3266-20-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN449B-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266-20-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 20AWG BLK
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 AWG Hook-Up Wire 21/0.0071" Black 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.073" (1.85mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 125°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
21/0.0071"
Ratings
UL Style 3266
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Alternate Color
HOOK-UP STRND 20AWG WHT 500'
In-Stock: 10
HOOK-UP STRND 20AWG YEL 500'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG RED
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 20AWG BLUE
HOOK-UP STRND 20AWG BRN 500'
In-Stock: 5
Alternate Length
HOOK-UP STRND 20AWG BLK 100'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 50'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 20AWG 300V BLK 25'