J1071CS12VDC.36
DigiKey Part Number
2449-J1071CS12VDC.36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1071CS12VDC.36
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 30VDC
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
EDA/CAD Models
J1071CS12VDC.36 Models
PC Pin
Mfr
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Box
Must Operate Voltage
9 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
10 ms
Coil Voltage
Release Time
10 ms
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
15 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
125VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
1875VA, 450W
Relay Type
Coil Current
30 mA
Coil Resistance
400 Ohms