EG1E681MPN1020E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 0
Datasheet
Würth Elektronik
In Stock: 102
680 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EG1E681MPN1020E
DigiKey Part Number
4191-EG1E681MPN1020ECT-ND - Cut Tape (CT)
4191-EG1E681MPN1020ETB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EG1E681MPN1020E
Description
CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.05 A @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
1.4 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
70 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C