KTS500B156M55N0T00
DigiKey Part Number
565-3335-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-3335-1-ND - Cut Tape (CT)
565-3335-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTS500B156M55N0T00
Description
CAP CER 15UF 50V X7R 2220
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 µF ±20% 50V Ceramic Capacitor X7R 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTS500B156M55N0T00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)