EKXN401ELL151MM30S
DigiKey Part Number
565-EKXN401ELL151MM30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXN401ELL151MM30S
Description
CAP ALUM 400V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
150 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EKXN401ELL151MM30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
995 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.2388 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C