APXJ6R3ARA391MF61G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APXJ6R3ARA391MF61G |
Description | CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 32 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 390 µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 10mOhm 15000 Hrs @ 105°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APXJ6R3ARA391MF61G Models |
Category | Lifetime @ Temp. 15000 Hrs @ 105°C |
Manufacturer Chemi-Con | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Series | Applications General Purpose |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 245 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 4.9 A @ 100 kHz |
Type Polymer | Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm) |
Capacitance 390 µF | Height - Seated (Max) 0.240" (6.10mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm) |
Voltage - Rated 6.3 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 10mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |